Coś prostego – coś pysznego, czyli krewetki z masłem i czosnkiem

Czyż świat i wszystkie jego sprawy nie wydaje się czasami przerażająco złożony? Po prostu wszystkiego jest za dużo – spraw do przemyślenia, rzeczy do załatwienia, problemów do rozwiązania i celów do zrealizowania. Fizyczne zmęczenie i emocjonalne przesilenie. Zalewająca nas każdego niemal dnia fala dusznej różnorodności. Fala wieści, informacji , komunikatów i powiadomień docierających do nas bez ustanku i wytrącających skutecznie z równowagi. Można dostać od tego zawrotu głowy. Jak nie zwariować i nie popłynąć na tej fali donikąd? Jak odzyskać krystaliczną prostotę bycia tu i teraz? Okazuje się, że to coraz bardziej zapominana zdolność. Gotowanie to jeden ze sposobów na to, żeby na nowo się jej nauczyć.

Proste jest piękne i uspokajające

Minimalizm to ulubiony styl (kierunek, trend) współczesnej estetyki. Wywodzący się tak naprawdę ze sztuki abstrakcyjnej w jej geometrycznej wersji. Dzieła z tego okresu nie były tylko rodzajem eksperymentu formalnego. Miały też wartość terapeutyczną. Prostota przekazu to także jego siła spokoju, którą zapewniają proste linie, podstawowe figury, jeden lub dwa kolory. Nic więcej. Tylko tyle. Wystarczy czarny kwadrat na białym tle. Żadnych rozpraszających dodatków.

Nie tylko natura zatem nas uspokaja. Nie tylko szum wiatru w gałęziach drzew czy szemranie strumyka działa kojąco. Ale także sztuka, i to nie tylko ta pejzażowa i lekka. Ale trudna sztuka abstrakcji i minimalizmu. Trudne i proste spotyka się w obrazie. Podobnie jak w daniach, które łączą antynomie. Dzisiaj prezentujemy jedno z nich. Danie proste, sensowne, smaczne. Doskonałe na przykład na spontaniczną kolację we dwoje.

Krewetki z masłem i czosnkiem

Składniki:

250 g (około 20 sztuk) krewetek Black Tiger (mrożonych, zblanszowanych)

4 ząbki czosnku

40 g masła

50 ml białego wina

3 łyżki oliwy extra vergine

sól morska do smaku

natka pietruszki

1/2 papryczki chili

Wykonanie:

Mrożone krewetki włożyć do miski, wlać letnią wodę z kranu i rozmrozić (około 15 minut). Opłukać krewetki i dokładnie osuszyć za pomocą ręcznika papierowego. Posiekać czosnek, natkę i papryczkę chili. Na patelni podgrzać połowę masła, włożyć czosnek (i chili, jeśli używamy), smażyć przez pół minuty, włożyć krewetki i smażyć przez minutę z jednej strony. Dodać wino i na większym ogniu odparować. Zmniejszyć ogień do średniego, krewetki przewrócić na drugą stronę i smażyć przez kolejną minutę. Na koniec dodać natkę pietruszki, resztę masła i oliwę extra vergine roztopić i odstawić z ognia. Doprawić cytryną i solą morską.

Przepis na Krewetki z masłem i czosnkiem w wersji do wydruku i PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *