Chyba najprostsze bułki świata!

Na zabiegany dzień. Na męczący tydzień, który nie chce się skończyć. Ale też na fantastyczny piknik i na rodzinną wycieczkę. Do plecaka i do torebki. Z dżemem malinowym i z miodem, z wędliną, z serem i z masłem orzechowym. Do kawy, do kakao, do herbaty polecam pyszne bułki Agaty! Warto je również przygotować na święta jako dodatek do sałatek czy wędlin. 

Co proponuje Agata? Najprostsze bułki świata!

Czasem zdarza się tak, że nie mamy w domu nic do jedzenia. Lodówka świeci pustkami, a na półkach kuchennych stoją tylko przyprawy. W dodatku nikomu nie che wychodzić się na zakupy, bo brzydka pogoda, bo zły nastój i w ogóle smutek w każdym kącie. Jeśli tylko mamy cztery składniki w tej pustce kuchennej, zrobimy z nich pyszne bułki, które poprawią wszystkim zdecydowanie nastrój. Wystarczy, że znajdziemy cukier, mąkę, no i drożdże, i jesteśmy uratowani!

Czteroskładnikowe bułki śniadaniowe

Składniki:

20 g drożdży

1 łyżeczka cukru

1 i 1/5 szklanki ciepłej wody (310 ml lub 310 g)

3 szklanki i 2 łyżki mąki pszennej (530 g)

Wykonanie:

Drożdże rozcieramy z cukrem, dodajemy połowę wody, 2 łyżki mąki, mieszamy, odstawiamy pod przykryciem na 15 minut. Mąkę przesiewamy przez sitko, dodajemy sól oraz podrośnięte drożdże, trochę wody i naoliwioną ręką zaczynamy wyrabiać ciasto, dolewając stopniowo pozostałą wodę. Ciasto, które otrzymamy, powinno być dosyć lepkie, naoliwionymi dłońmi formujemy z ciasta kulę, którą umieszczamy w misce skropionej olejem, przykrywamy ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce na około 40 minut do godziny. Wyrośnięte ciasto wyrabiamy krótką chwilę, dzielimy na 8-9 kawałków. Z każdego kawałka formujemy okrągłą bułkę, którą umieszczamy na blaszce od piekarnika, wyłożonej papierem do pieczenia. Powierzchnię każdej bułki dosyć mocno spłaszczamy dłonią, tak aby otrzymać płaski placek. Bułki przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 30 minut. W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do temp. 200 stopni. W wyrośniętych bułkach tępą stroną noża na środku robimy przedziałek, wciskając nóż prawie do spodu bułki. Pieczemy 25 minut. Gorące wyjmujemy z piekarnika i studzimy na kratce.

W wersji z termomixem:

W naczyniu umieszczamy pokruszone drożdże, cukier i wodę mieszamy 2 min/37 stopni/ obroty pozycja 2. Odstawiamy na 15 minut. Dodajemy mąkę przesianą przez sitko oraz sól, wyrabiamy ciasto 2 min/kłos. Dalej postępujemy jak w przepisie powyżej.

Przepis na cztroskladnikowe bułki śniadaniowe w wersji do wydruku i PDF.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *