Symbolika jedzenia, czyli domowy chleb graham

Chleb ma wielki sens symboliczny w całej kulturze zachodnioeuropejskiej. Także w polskiej tradycji kruszyna chleba, o której pisał Norwid, to coś więcej niż żywność. To także w dzisiejszych czasach smak tradycji, do której naprawdę warto powracać. Bułki, bułeczki, bagietki, croissanty, ciabatty, focaccie – to rewelacyjne i smaczne pieczywo, ale nie ma to jak kromka świeżego chleba z ulubionej piekarni. Albo jeszcze lepiej – kromka chleba z domowej piekarenki.

W domowej piekarence Agaty

Jaki chleb zjemy u Agaty? Najczęściej ten przygotowany przez nią samodzielnie z mąki zrobionej z własnego zboża. Taki chleb cudownie smakuje bez niczego albo po prostu z masłem. Podobnie jak z konfiturą, wędliną, warzywami czy serem. Dzieci go uwielbiają, bo one wiedzą, co naprawdę dobre.

Tradycyjne kanapki do szkoły

Warto powracać do tradycji także ze względów zdrowotnych. Dawniej (dawno, dawno temu w zamierzchłych latach dziewięćdziesiątych) dzieci zabierały do szkoły głównie kanapki, które podawano też na wszelkich przyjęciach. Dzisiaj zastępuje się je paczką czipsów czy sztucznymi rogalami o kosmicznym terminie przydatności. Dzieciaki tak odżywiane tyją w zastraszającym tempie i mają słabszą kondycję. Zwykła-niezwykła kanapka upchnięta w kuchennym lamusie jest sto razy lepsza od wszystkich sztuczności, którymi opychają się nasze maluchy.

Chlebek graham

Składniki:

1 1/5 szklanki mąki pszennej (210 g)

1 1/5 szklanki mąki pszennej razowej (190 g)

1 szklanka ciepłego mleka (250 g)

1/4 szklanki oleju (55 g)

drożdże instant (7g) lub 20g drożdży świeżych

łyżka cukru (15 g)

kilka łyżek mleka

Wykonanie:

Jeżeli używamy drożdży świeżych, najpierw przygotowujemy zaczyn: mieszamy drożdże z 2 łyżeczkami cukru, kilkoma łyżkami mleka oraz łyżką mąki i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 20 minut. Zaczyn powinien podwoić swoją objętość. Jeżeli natomiast używamy drożdży instant, od razu przechodzimy do właściwego etapu: przesiewamy mąkę pszenną przez sitko, dodajemy mąkę pszenną razową, drożdże instant lub zaczyn, resztę ciepłego mleka oraz olej, wyrabiamy ciasto rękami kilka minut, aż będzie odstawać od ręki. Przekładamy ciasto do keksówki o wymiarach 10x30cm i odstawiamy, pod przykryciem, w ciepłe miejsce, do wyrośnięcia na około 1 godzinę (ciasto powinno zwiększyć swoją objętość mniej więcej dwukrotnie). Piekarnik rozgrzewamy do temp. 200 stopni i pieczemy chleb około 40-45minut. Gorące wyjmujemy z foremki i studzimy na kratce od piekarnika.

W wersji z termomixem:

Zaczyn robimy tak jak w przepisie powyżej, wyrośnięty zaczyn przelewamy do termomixa (jeśli używamy drożdże instant, pomijamy przygotowywanie zaczynu), wlewamy mleko, olej, dodajemy sól oraz maki (mąkę pszenną przesiewamy przez sitko, wyrabiamy ciasto 2minuty/interwał. Dalej postępujemy jak w przepisie powyżej

Jeśli podwoimy ilość składników możemy za jednym razem upiec dwa chlebki.

Przepis na chlebek graham w wersji do wydruku i PDF.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *