Superfood na majowy weekend, czyli bułki ślimaczki z siemieniem lnianym

Natura inspiruje nas w ostatnich dniach w szczególny sposób. Zwłaszcza że mamy więcej czasu, żeby ją podziwiać. Żeby ucieszyć się pierwszymi konwaliami i motylami, które między nimi fruwają. Żeby podziwiać kształty przyrody, które fascynują mi.n. twórców sztuki organicznej, ale też mają wpływ na kulinaria. Dzisiejsze ślimaczki Agaty są tego najlepszym przykładem.

Co to jest superfood?

Coś naprawdę zdrowego jako dodatek do mięsa (i nie tylko), którym przejadamy się zazwyczaj w trakcie długiego weekendu majowego? Bułki z siemieniem lnianym, które sprawdzą się w rozmaitych piknikowych i wycieczkowych sytuacjach, w których przygotowywanie warto zaangażować dzieci. Kręcenie ślimaków okaże się fajną zabawą rodzinną. Poza tym pieczywo tego rodzaju spełnia kryteria tzw.  superfood. Co to takiego?

Superfood to żywność o wysokiej wartości odżywczej, która ma dużą wartość prozdrowotną. To takie superprodukty, które rewelacyjnie wpływają na zdrowie. Z całą pewnością należy do nich siemię lniane. Agata tłumaczy dlaczego.

Siemię lniane jako superprodukt

Simię lniane to doskonałe źródło roślinne kwasów omega 3, które zapewniają prawidłową pracę mózgu i pomagają dbać o pamięć. Szczególną uwagę należy zwrócić na bardzo wysoką zawartość lignanów (fitoestrogenów roślinnych) wykazujących silne działanie antynowotworowe. Coraz częściej wykorzystuje się z tego względu właściwości siemienia lnianego w profilaktyce raka piersi. Ze względu na wysoką zawartość błonnika warto spożywać siemię lniane w trakcie diety odchudzającej. Na tym nie kończą się zalety siemienia lnianego.

Bułki ślimaczki z siemieniem lnianym

Składniki na 8 ślimaczków:

1 łyżka mleka (15 g)

2/3 szklanki ciepłej wody (165 g)

12g drożdży (ok. 1,5 łyżeczki)

1 łyżeczka cukru (5 g)

6 łyżeczek rozpuszczonego masła (29 g)

1 jajko

5 łyżek zmielonego siemienia lnianego (55 g)

1 łyżeczka soli (6 g)

2 szklanki mąki pszennej (350 g)

Wykonanie:

Przygotowujemy zaczyn: drożdże rozcieramy z cukrem, do momentu uzyskania płynnej masy, dodajemy mleko oraz wodę, mieszamy i odstawiamy na 10 minut pod przykryciem do podrośnięcia. Do podrośniętego rozczynu dodajemy jajko, rozpuszczone masło, sól, mąkę pszenną przesianą przez sitko oraz zmielone siemię lniane, wyrabiamy ciasto rękoma około 5- 10 minut. Dobrze wyrobione ciasto powinno być jednolite, elastyczne, ale wciąż lekko lepkie. Przekładamy ciasto do miski skropionej olejem, przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Wyrośnięte ciasto krótko zagniatamy, dzielimy na 8 części. Piekarnik rozgrzewamy do temp. 185 stopni. Z każdej części ciasta, na stolnicy formujemy rękoma wałeczek o długości około 25-30 cm, spłaszczamy dłonią i zwijamy w ślimaczek. Bułki przekładamy na blachę od piekarnika wyłożoną papierem do pieczenia, spłaszczamy dłonią, pieczemy około 20 minut. Gorące wyciągamy z piekarnika i studzimy na kratce.

W wersji z termomixem:

Do naczynia wkruszamy drożdże, dodajemy cukier oraz wlewamy wodę i mleko (mleko i woda nie muszą być ciepłe, bo i tak będziemy je podgrzewać), miksujemy 2min/37stopni/obr2. Odstawiamy na 10 minut, aby drożdże zaczęły pracować. Następnie dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto 3min/interwał. Dalej postępujemy jak w przepisie powyżej.

W wersji z termomixem, możemy sami zmielić siemię lniane (wsypujemy ziarna siemienia do naczynia i mielimy kilka sekund, stopniowo zwiększając obroty do pozycji 10 – zmielone siemię powinno mieć konsystencję mokrego piasku). Jeśli nie mamy czasu na formowanie ślimaczków, nadajmy naszym wypiekom kształt normalnych bułeczek.

Przepis na Bułki ślimaczki z siemieniem lnianym w wersji do wydruku i PDF.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *