Nieoczywiste bułki ze szczypiorkiem i śmietaną

Kulinarne impresje to wrażenia, które powstają wokół drobnostek składających się na całość przeżyć. Na początku czerwca mają one kolor wyraziście zielony. Tak powstają impresje pełne wiosennej nadziei i tak powstają pyszne potrawy Agaty, którą zainspirował zwykły-niezwykły szczypiorek. Kontynuujemy więc zielone menu, dopisując kolejną potrawę, czyli bułki ze szczypiorkiem i śmietaną.

Nieoczywiste impresje kulinarne

Obie lubimy nieoczywistości. Agata poszukuje ich w smakach, ja w słowach. I tak powstają słowa o smaku, które, mamy nadzieję, są smakowite:). Wiosenne wyjścia do ogródka warzywnego przynoszą takie właśnie nieoczywiste inspiracje. Każda taka wizyta w ogródku ma w sobie coś z niespodzianki. Kilka dni temu Agata odkryła, że ma u siebie mnóstwo soczystego szczypiorku. Wymyśliła więc, jak go wykorzystać inaczej niż zwykle. Tak powstały jej bułki ze szczypiorkiem i śmietaną.

Bułki ze szczypiorkiem i śmietaną

Składniki na 12-14 bułeczek:

1/2 szklanki kwaśnej śmietany (115 g)

2 łyżki rozpuszczonego masła (29 g)

1 i 1/2 łyżeczki cukru (7 g)

1 łyżeczka soli (7 g)

1/2 szklanki bardzo ciepłej wody (125 g)

1 jajko

24 g drożdży

1/3 szklanki drobno posiekanego szczypiorku

3 i 1/2 szklanki mąki pszennej (600 g)

Wykonanie:

Drożdże rozcieramy łyżeczką z cukrem do momentu, aż otrzymamy płynną masę, dodajemy połowę porcji wody oraz 2 łyżki mąki, mieszamy, odstawiamy zaczyn do podrośnięcia na 10 minut. Śmietanę wlewamy do dużej miski, dodajemy rozpuszczone masło, resztę wody, sól, jajko i podrośnięty zaczyn. Całość dokładnie mieszamy łyżką. Następnie dodajemy szczypiorek i pozostałą mąkę, mieszamy łyżką, a następnie zagniatamy ciasto. Ciasto powinno zrobić się twarde, jednolite i elastyczne. W razie potrzeby możemy dodać łyżkę lub dwie mąki więcej. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 1 godzinę (do 1 godziny i 20 minut) w ciepłym miejscu. Po upływie czasu ciasto krótko zagniatamy, żeby je odpowietrzyć i dzielimy na 12 części. Z każdego fragmentu formujemy okrągłą bułeczkę, którą układamy na blasze od piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy bułki ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na około 40 minut. W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do temp. 200 stopni. Podrośnięte bułki pieczemy przez 20 minut. Gorące bułki wyciągamy z piekarnika i studzimy na kratce.

W wersji z temomixem:

W naczyniu umieszczamy pokruszone drożdże cukier oraz wodę, mieszamy 2 minuty/37stopni/obr.2, odstawiamy na 10 minut, aby drożdże zaczęły pracować, następnie dodajemy, śmietanę, rozpuszczone masło, jajko, sól, mąkę oraz szczypiorek wyrabiamy ciasto 2 minuty/interwał, dalej postępujemy zgodnie z przepisem powyżej.

Przepis na Bułki ze szczypiorkiem i śmietaną w wersji do wydruku i PDF.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *