Bułki pszenne z kefirem na zimową niedzielę

Przygotowanie czegoś pysznego zdecydowanie urozmaici zimową niedzielę (zwłaszcza gdy mamy ferie) i stanie się ciekawym sposobem na pobycie razem z bliskimi. Agata proponuje dzisiaj rozpływające się w ustach bułki pszenne z kefirem, które szybko znikną ze stołu. Szczególnie gdy wrócimy z mroźnego świata do cieplutkiego domku.

Kefir jako dodatek

Warto wykorzystywać w kuchni kefir w najrozmaitszych kombinacjach. Jedną z nich na pewno stanowią kefirowe bułki. Zasmakują one na pewno wszystkim tym, którzy znają z naszego bloga m.in. bułki z jogurtem greckim czy chociażby bułki pszenne ze śmietaną.

Bułki pszenne z kefirem

Składniki na 11 bułek:

4/5 szklanki kefiru w temp. pokojowej (200 g)

25 g drożdży

1 płaska łyżeczka cukru (4g)

niecała szklanka ciepłej wody (220 g = 220 ml)

2 łyżki oleju rzepakowego (10 g)

1 łyżeczka soli (8 g)

3 i 4/5 szklanki mąki pszennej (650 g)

1 łyżka mąki pszennej (10 g) do zaczynu

Wykonanie:

Drożdże i cukier rozpuszczamy w ciepłej wodzie, dodajemy łyżkę mąki, mieszamy, odstawiamy zaczyn do wyrośnięcia, pod przykryciem, w ciepłe miejsce na 10 minut. Mąkę przesiewamy przez sitko, dodajemy sól, wodę, kefir, podrośnięty zaczyn oraz olej rzepakowy, zagniatamy ciasto rękoma kilka minut, aż stanie się jednolite i elastyczne. Przekładamy ciasto do miski skropionej olejem, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na około 1-1,5 godziny. Wyrośnięte ciasto krótko zagniatamy, aby pozbyć się nadmiaru powietrza, dzielimy na 11 części, z których formujemy okrągłe bułki. Bułki umieszczamy na blaszce od piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia, powierzchnię każdej bułki spłaszczamy dłonią, ostrym nożem robimy nacięcie na środku każdej bułeczki, odstawiamy do wyrośnięcia na około 15-20 minut. W czasie kiedy bułki nam wyrastają, rozgrzewamy piekarnik do temp. 200 stopni. Pieczemy przez około 15 minut, do momentu jak lekko zaczną brązowieć. Gorące wyciągamy z piekarnika i studzimy na kratce.

W wersji z termomixem:

W naczyniu umieszczamy kolejno: wodę, kefir, drożdże pokruszone na drobne kawałki, łyżeczkę cukru oraz łyżkę mąki, mieszamy 2,5 minuty/37stopni/obr.1, odstawiamy do wyrośnięcia na 10 minut, następnie dodajemy olej, mąkę przesianą przez sitko oraz sól, wyrabiamy ciasto 3 minuty/interwał, dalej postępujemy zgodnie z przepisem powyżej.

Przepis na Bułki pszenne z kefirem w wersji do wydruku i PDF.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *