Chleb tostowy

Składniki:

Rozczyn:

25 g świeżych drożdży

Pół szklanki ciepłego mleka (125 ml, 125 g)

Pół szklanki ciepłej wody (125 ml, 125 g)

1 łyżeczka cukru (4 g)

1 łyżka mąki pszennej (10 g)

Ciasto:

3 szklanki mąki pszennej (500 g)

3 łyżki masła (40 g)

1 jajko

1 łyżeczka soli (6 g)

Wykonanie:

Rozczyn: do miski wkruszamy drożdże, dodajemy pozostałe składniki i mieszamy łyżką do momentu ich rozpuszczenia się. Rozczyn przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15 minut do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.

Ciasto: do podrośniętego rozczynu dodajemy wszystkie składniki na ciasto, mieszamy łyżką, aż składniki się połączą (mąkę możemy dodawać partiami), wstępnie wymieszane ciasto przerzucamy na stolnicę oprószoną mąką i zaczynamy wyrabiać ciasto rękoma do momentu, aż przestanie się kleić do rąk (możemy lekko podsypywać mąką, jeśli ciasto za bardzo będzie się kleiło). Wyrobione ciasto umieszczamy w misce skropionej olejem, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 45 minut do godziny. Wyrośnięte ciasto zagniatamy rękoma, aby pozbyć się pęcherzyków  powietrza, formujemy bochenek odpowiadający długości keksówki, którą użyjemy (u Agaty keksówka o wymiarach 27  cm x 8 cm, wyłożona papierem do pieczenia). Chleb pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 200 stopni przez 20 minut, po czym wyciągamy go z piekarnika, zdejmujemy papier do pieczenia i dopiekamy jeszcze 5-10 minut. Gorący chlebek studzimy na kratce od piekarnika.

W trakcie pieczenia chlebka tostowego, na dnie piekarnika możemy umieścić naczynie z wodą, wówczas skórka chlebka będzie bardziej chrupiąca.

Print Friendly, PDF & Email